Genel Bilgiler

İngilizce Mütercim ve Tercümanlık Bölümü, 2019 yılında Üniversitemizin İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi bünyesinde kurulmuştur.

Bölümümüz, küreselleşen dünyadaki ortak iletişim ihtiyacının karşılanmasına binaen, çalışma sahalarına hakim, gerekli sözlü ve yazılı çeviri becerilerine sahip, edindiği kuramsal bilgileri aktif şekilde uygulamaya dönüştürebilen, çeşitli konularda çeviri yapabilecek düzeyde zengin genel kültür bilgisine sahip, nitelikli ve donanımlı çevirmenler yetiştirmeyi hedeflemektedir. Bu hedef doğrultusunda, bölümümüzde İngilizce – Türkçe dil çifti üzerinden kuramsal ve uygulamalı dersler verilecek; böylelikle öğrenciler eğitim süresince alana yönelik yazılı ve sözlü çeviri eğitimi alarak mesleğe hazır hale getirilecektir. Çevirmen adayı öğrencilerimiz; uluslararası ilişkiler, hukuk, tıp, edebiyat, diplomasi, ekonomi gibi araştırma sahalarına yönelik detaylı bilgiler elde ederek bu alanlarda çeviri yapmanın inceliklerini öğrenecek ve sözlü çeviri derslerinde iletişim becerilerini geliştireceklerdir. Çeviri teknolojilerini kullanarak ve eğitimleri süresince ikinci bir yabancı dil öğrenerek piyasada bir adım önde olacak ve zengin istihdam olanaklarından faydalanacaklardır.

Akademik programımızda, uluslararası ilişkiler, hukuk, tıp, edebiyat, diplomasi, ekonomi, teknik metin çevirileri gibi alanlara yönelik uygulamalı derslerin ve sözlü çeviri derslerinin yanı sıra güncel konular, çeviri teknolojileri, edebiyat ve metin incelemeleri, çeviri mevzuatı ve etiği gibi dersler de sunularak çevirmen adaylarımızın her yönden donanımlı hale getirilmesi amaçlanmaktadır. Mezunlarımız, Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyine bağlı kurum ve kuruluşlarda, Dışişleri Bakanlığı’nda, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı’nda, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, Büyükelçilik ve Konsolosluklarda, üniversitelerin ilgili bölümlerinde, TRT ve diğer özel televizyon kuruluşlarında, bankalarda, uluslararası özel şirketlerde, uluslararası düzeyde organize edilen konferans ve toplantılarda, özel tercüme bürolarında ve çeşitli yayınevlerinde istihdam edilirler.

 

Dr. Öğr. Üyesi Tuğçe Elif TAŞDAN DOĞAN

Bölüm Başkanı